3D Yazıcı İle Kalıp Üretimi

Geleneksel üretim yaklaşımlarında kullanılan kalıplar, uzun süren çalışmalar ve üstlenilmesi gereken yüksek maliyetler gibi büyük dezavantajlara sahiptir. Bu anlamda sürecin ilerleyişi kalıbın modellenmesi, CNC ile parçaların işlenmesi, torna ve freze ile düzeltmelerin yapılması ve finalde de parçaların bir araya getirilerek fonksiyonel bir kalıbın üretilmesi şeklindedir. Hem kullanılan ekipmanların çokluğu, hem de üretim aşamasında görev alan uzman personelin giderlerini eklediğinizde, üstlenilen başlangıç maliyetleri çoğu zaman beklentilerin çok üzerindedir.

Geleneksel yöntemlerle üretilen metal kalıplar, milyonlarca baskı yapabilmeleri nedeniyle seri üretim için vazgeçilmez gibi görünse de günümüz teknolojilerinin hayatımıza soktuğu 3d yazıcı ile kalıp üretimi yaklaşımı da her geçen gün seri üretim için daha uygun hale gelmektedir. Eklemeli imalat tekniklerinde yaşanan gelişmeler, kullanılan malzemelerin her geçen gün daha fazla çeşitlenmesi gibi nedenlerle belirli bir hacme kadar yapılacak üretimlerde 3d yazıcı ile üretilmiş bir kalıp da tercih edilebilir hale gelmiştir.

Geleneksel yöntemlerde karmaşık tasarımlar genellikle çok yüksek maliyetlere ve üretimde farklı sorunlara neden olma eğilimindedir. 3d yazıcı ile kalıp üretimi, benzersiz kalıp tasarımlarını hayata geçirme potansiyeline sahiptir.

Gelişmiş bir 3D yazıcı ve 3D tarayıcı parkuruna sahip olan Ash Robotik, ihtiyaca göre özel kalıp üretimi hizmeti sunmaktadır. Ürün geliştirme süreçlerinde ihtiyaç duyulan prototip kalıplar, yedek parça kalıpları ya da tersine mühendislik ile parçadan yola çıkarak kalıp üretimi gibi farklı teknikler ve yöntemler kullanarak ihtiyacınız olan kalıpları üretme yeteneğine sahibiz.